
Príjmy USA z ciel dosiahli v apríli rekordných 15 miliárd dolárov
Táto suma je nižšia ako odhad prezidenta Donalda Trumpa, ktorý predpokladal 3 miliardy dolárov denne.
Vďaka obchodnej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa začali do štátnej pokladnice USA prúdiť rekordné príjmy z ciel. Podľa denného výkazu ministerstva financií z 24. apríla dosiahli príjmy z „ciel a niektorých spotrebných daní“ v apríli historické maximum 15,9 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 105 % oproti predchádzajúcemu roku.
Väčšina tohto nárastu sa zaznamenala 22. apríla, kedy sa vybralo 11,69 miliardy dolárov.
V marci Colná a pohraničná stráž (CBP) uviedla, že agentúra zaviedla 13 prezidentských opatrení týkajúcich sa ciel a vybrala viac ako 200 miliónov dolárov. Tieto čísla sú nižšie ako nedávne odhady Trumpa.
Počas stretnutia so salvádorským prezidentom Nayibom Bukelem 14. apríla Trump uviedol, že Spojené štáty „získavajú miliardy a miliardy dolárov“ z jeho obchodných opatrení. „Stratili sme 2 miliardy denne. … Teraz zarábame 3 miliardy denne,“ uviedol.
Na podujatí ‚Make America Wealthy Again‘ (Spravme Ameriku znovu bohatou) 2. apríla Trump oznámil 10-percentné univerzálne základné clo na väčšinu obchodných partnerov USA spolu s recipročnými clami pre jednotlivé krajiny.
O niekoľko dní neskôr prezident vyhlásil 90-dňové moratórium a potvrdil, že krajiny, na ktoré sa vzťahujú recipročné colné sadzby, budú mať sadzby znížené na 10 %, čo má krajinám poskytnúť čas na vyjednávanie obchodných dohôd so Spojenými štátmi.
Trump 25. apríla novinárom v lietadle Air Force One povedal, že je „nepravdepodobné“, že povolí druhé 90-dňové pozastavenie.
Úradníci Bieleho domu zatiaľ definitívne neodhadli, koľko by federálna vláda mohla získať z vyšších dovozných ciel. Peter Navarro, hlavný obchodný poradca prezidenta, odhadol, že clá by mohli priniesť asi 600 miliárd dolárov ročne, alebo približne 6 biliónov dolárov za 10 rokov.
„Posolstvo je, že clá sú zníženie daní, clá sú pracovné miesta, clá sú národná bezpečnosť. Clá sú skvelé pre Ameriku. Vďaka nim bude Amerika opäť veľká,“ povedal Navarro 31. marca v rozhovore pre Fox News Sunday.
Vzhľadom na zmeny v colnom režime môže byť náročné zostaviť prognózy, ale Navarrove čísla sa vo všeobecnosti líšia od prognóz iných ekonómov. Podľa Tax Foundation by Trumpove clá mali za 10 rokov priniesť viac ako 2,1 bilióna dolárov. Tax Policy Center odhaduje, že clá na dovážaný tovar by do roku 2035 mohli priniesť približne 3,3 bilióna dolárov.
Yale’s Budget Lab predpokladá, že všetky doterajšie oznámenia o clách by v období 2026–2035 priniesli približne 3,1 bilióna dolárov.
Zrušenie dane z príjmu
Pred nástupom do lietadla Air Force One pri návrate do Washingtonu Trump novinárom povedal, že podľa neho by clá mohli stačiť na zrušenie dane z príjmu. „Zarobíme veľa peňazí a znížime dane pre občanov tejto krajiny,“ povedal Trump 27. apríla. „Bude to trvať trochu dlhšie, ale dane znížime a je možné, že pôjde o úplné zrušenie daní, pretože si myslím, že clá budú stačiť na zrušenie všetkých daní z príjmu.“
Do roku 1913 bola vláda USA závislá predovšetkým od príjmov z ciel, ktoré tvorili asi 90 % federálnych príjmov. Keď bola zavedená federálna daň z príjmu, Spojené štáty v nasledujúcich rokoch presunuli svoj hlavný zdroj príjmov z ciel na daň z príjmu.
V tomto roku vysokí predstavitelia vlády podporili rôzne plány na zníženie daní. Minister obchodu Howard Lutnick v marci v rozhovore pre CBS News predstavil prezidentov nápad oslobodiť od dane z príjmu ľudí, ktorí zarobia menej ako 150 000 dolárov ročne. „Viem, aký je jeho cieľ: žiadne dane pre toho, kto zarobí menej ako 150 000 dolárov ročne. To je jeho cieľ a ja na tom pracujem,“ povedal Lutnick.
V rozhovore pre Fox News z 13. marca objasnil, že táto politika bude zavedená, keď bude rozpočet vyrovnaný. „Je to ambiciózny cieľ,“ povedal Lutnick, pričom uviedol, že Biely dom sa bude naďalej usilovať o zrušenie daní z prepitného, nadčasov a sociálnych dávok.
Údaje IRS zozbierané Tax Foundation ukazujú, že 5 % najbohatších ľudí platí 61 % vybraných daní z príjmu. 5 % najbohatších ľudí platí v priemere 169 466 dolárov ročne na daniach z príjmu.
Vo fiškálnom roku 2024 vláda USA vybrala na daniach z príjmov fyzických osôb približne 2,5 bilióna dolárov. Ministerstvo financií uviedlo, že v marci vybralo na daniach z príjmov 185 miliárd dolárov.
Torsten Slok, hlavný ekonóm spoločnosti Apollo Global Management, uviedol, že bez zásadných zmien v ročnom rozpočte by federálna vláda musela zaviesť obrovské clá na všetky dovážané tovary, aby si udržala súčasné príjmy.
„Problémom je, že nie je jasné, čo sa stane s predajom, ak sa ceny všetkých dovážaných výrobkov zdvojnásobia,“ uviedol Slok vo februárovej správe zaslanej denníku The Epoch Times. „Vzhľadom na to, že vyššie ceny vedú k nižšiemu predaju, môže byť potrebné zaviesť až 200-percentné clá na všetky dovážané tovary, aby celkové príjmy z ciel nahradili dane z príjmu.“
Celková hodnota tovaru dovezeného do Spojených štátov bola v roku 2024 približne 3 bilióny dolárov.
Podľa The Budget Lab je súčasná priemerná colná sadzba v USA, zahŕňajúca všetky clá na rok 2025, vo výške 22,5 %. Je to najvyššia sadzba za viac ako sto rokov.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK