
Obrat v energetickej politike USA: Trump ruší dotácie na solárnu a veternú energiu
V pondelok 7. júla podpísal Donald Trump nariadenie, ktorým ruší federálne dotácie pre solárnu a veternú energiu a ďalšie zelené technológie. Opatrenie je podporené novým rozpočtovým a daňovým zákonom s názvom „One Big Beautiful Bill Act“. Cieľom nariadenia je zrušiť „dotácie narúšajúce trh s nespoľahlivými a zahraničím kontrolovanými zdrojmi energie“.
Dodávateľské reťazce ovládané geopolitickými rivalmi
Podľa nariadenia boli americkí daňoví poplatníci príliš dlho nútení dotovať drahé a nespoľahlivé zdroje energie, ako sú vietor a slnko. Predchádzajúce vlády tak vytláčali dostupné, spoľahlivé a regulovateľné domáce energetické zdroje.
Takáto politika podľa Bieleho domu ohrozuje elektrickú sieť krajiny, narúša vzhľad krajiny a zároveň predstavuje bezpečnostné riziko. Dotácie nesmerovali len k samotným energetickým zdrojom, ale vytvárali aj závislosť od dodávateľských reťazcov, ktoré často kontrolujú zahraniční politickí oponenti USA.
Trump opakovane zdôraznil, že globálna energetická dominancia USA je kľúčovou úlohou. Nejde len o suverenitu, nezávislosť a hospodársky rast – je potrebné uľaviť daňovníkom a zlepšiť rozpočtovú rovnováhu štátu.
Trump chce čoskoro ukončiť dotácie na vietor a slnko
Nariadenie si kladie za cieľ „rýchle odstránenie trhových deformácií a nákladov“ spôsobených dotáciami na „zelenú energiu“. Ohlásené sú výrazné zmeny a zrušenie daňových úľav na obnoviteľné zdroje, ktoré už zákon „One Big Beautiful Bill Act“ predpokladal.
Zvlášť má byť ukončená finančná podpora zdrojov energie závislých od zahraničných dodávateľských reťazcov. Cieľom výnosu je zrušiť všetky federálne príspevky na solárne a veterné elektrárne.
Zákon „One Big Beautiful Bill Act“ nadobudol účinnosť 4. júla po podpise prezidenta. Stanovuje definitívne ukončenie daňových výhod pre nové projekty veterných a solárnych elektrární po roku 2026. Prevádzkovatelia, ktorí začnú výstavbu do roku 2026 a uvedú zariadenia do prevádzky do konca roka 2027, budú môcť ešte čerpať podporu. Pôvodne mali byť tieto výhody poskytované až do roku 2032.
Koniec podpory aj pre elektromobily a úsporné opatrenia
Škrty sa dotknú aj elektroáut a energetických rekonštrukcií domov. Daňová úľava vo výške 7 500 dolárov na kúpu elektroauta bude platiť len do 30. septembra.
Daňové úľavy vo výške 2 500 až 5 000 dolárov na úpravy domov s cieľom znížiť spotrebu energie skončia šesť mesiacov po nadobudnutí účinnosti zákona, teda 4. januára. Koncom roka vypršia aj ďalšie technologické daňové výhody, ktoré predchádzajúca vláda plánovala zachovať do roku 2032. Týka sa to solárnych panelov, geotermálnych čerpadiel, palivových článkov, batériových systémov a iných domácich technológií.
Nariadenie zároveň ukladá ministrovi financií Scottovi Bessentovi, aby do 45 dní začal s realizáciou opatrení, ktoré ukončia daňové výhody.
Trump už v januári oznámil boj proti „ideologickým reguláciám“
Ministerstvo vnútra má taktiež prehodnotiť všetky pravidlá, ktoré doposiaľ uprednostňovali veterné a solárne elektrárne pred regulovateľnými zdrojmi energie – cieľom je ich zrušenie. Už 20. januára Trump podpísal nariadenie, ktoré prikazuje všetkým federálnym agentúram preveriť existujúce regulácie.
Vyhlásil vtedy stav „energetickej núdze“ a za cieľ označil odstránenie prekážok, ktoré bránia rozvoju domácich energetických zdrojov, ako sú uhlie, jadro či vodná energia. V nariadení sa uvádza, že „ideologicky motivované regulácie“ bránili „rozvoju spoľahlivých a dostupných energií a pripravili ľudí o prácu“.
Zástupcovia odvetvia obnoviteľných zdrojov nariadenie ostro kritizovali. Abigail Ross Hopperová, šéfka asociácie Solar Energy Industries Association, označila opatrenie za „výrazný krok späť“. Mnohé nové solárne parky a továrne sa podľa nej môžu ocitnúť v ohrození. Zvlášť malé firmy, ktoré inštalujú solárne systémy v súkromných domoch, sa budú musieť preorientovať.
Trump: Solárne panely zohavujú krajinu a sú „otrasne škaredé“
Trump sa 29. júna v relácii Fox News opäť kriticky vyjadril k obnoviteľným zdrojom – nielen z hľadiska efektívnosti, ale aj vzhľadom na geopolitické a estetické vnímanie: „Nechcem veterné turbíny, ktoré špatia našu krajinu, ani solárne panely, ktoré pokrývajú polovicu hôr a sú otrasne škaredé.“
Zároveň upozornil, že kľúčové komponenty týchto zariadení sa vyrábajú prevažne v Číne. Táto závislosť od čínskych dodávateľov je podľa neho neprijateľná. Na platforme Truth Social Trump opakovane tvrdil, že väčšina veterných a solárnych projektov by bez dotácií neprežila.
Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?