Nedeľa 20. júla, 2025
Marek Tatarko, predseda Slovenskej Asociácie Falun Gong, počas príhovoru na akcii na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, 18. júla 2025 (foto: falungong.sk)

Bratislava si pripomenula obete prenasledovania Falun Gongu v Číne. „Pamäť ľudstva nakoniec porazí komunistickú tyraniu,“ veria politici

V piatok 18. júla sa na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí konala verejná petičná akcia s cieľom upozorniť na pokračujúce prenasledovanie praktizujúcich Falun Gongu v Číne. Podľa oficiálnej stránky falungong.sk trvá táto represia už presne 26 rokov. Na podujatí sa zišlo približne 20 praktizujúcich z rôznych častí Slovenska, ktorí neskôr popoludní usporiadali pietnu vigíliu s portrétmi obetí a vystúpeniami slovenských politikov.

Tragické výročie

Falun Gong (známy aj ako Falun Dafa) je duchovná disciplína založená na princípoch pravdivosti, súcitu a tolerancie. V 90. rokoch si získala obrovskú popularitu po celej Číne, pričom sa jej venovalo odhadom až 100 miliónov ľudí — viac než bolo vtedy členov samotnej Čínske komunistickej strany. Tento rozmach však vyvolal obavy v najvyššom vedení strany. Dňa 20. júla 1999 spustil vtedajší čínsky prezident Ťiang Ce-min masívnu represívnu kampaň s cieľom úplne vyhladiť túto duchovnú prax. Praktizujúcich začali systematicky zatýkať, väzniť, mučiť a podrobovať núteným prácam, pričom boli zaznamenané aj prípady násilných odberov orgánov.

Slovenskí praktizujúci: Obete prichádzajú zo všetkých vrstiev spoločnosti

Na zhromaždení vystúpil aj Marek Tatarko, zástupca Slovenskej Asociácie Falun Gong, ktorý upozornil na tragické následky pokračujúceho prenasledovania: „Len za prvú polovicu roka 2025 bolo zaznamenaných ďalších 76 praktizujúcich, ktorí umreli v dôsledku prenasledovania. Z nich bolo 12 vo veku vyše 80 rokov, dvaja vo veku cez 90 rokov a ostatní vo veku 41 až 79 rokov. Pochádzali zo všetkých spoločenských vrstiev, vrátane niekoľkých učiteľov na dôchodku, vodiča nákladného auta, inžiniera na dôchodku a zamestnanca tehelne. A to sú len prípady tých, kde je známe meno a ďalšie údaje o obetiach. Počet tých, ktorých údaje sú neznáme, je pravdepodobne oveľa vyšší.“

Vigília na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, 18. júla 2025. (foto: epochtimes.sk)

Slovenskí politici veria v skoré ukončenie prenasledovania

Svojou účasťou na pietnej vigílii vyjadrili podporu aj slovenskí politici naprieč politickým spektrom.

František Mikloško, poslanec Národnej rady SR za KDH, zdôraznil potrebu pamätať si tieto zločiny a neustále ich pripomínať: „26 rokov prenasledovania ľudí, ktorých jedinou vinou je, že nosia v duši pokoj a meditujú… Vďaka týmto ľuďom… je pamäť tá, ktorá nakoniec porazí neľudský komunistický režim… Preto je nesmierne dôležité opakovať si to, pripomínať si to a stále odkazovať čínskemu režimu, že všetko zlo má nakoniec svoj koniec. Aj zlo a nenávisť komunistického režimu v Číne nakoniec bude porazené.“

František Mikloško, disident a poslanec NR SR (KDH) (foto: falungong.sk)

Bývalý poslanec Peter Osuský ostro skritizoval mlčanie demokratických krajín: „Pamäť civilizovaného ľudstva nemá zabúdať na to, čo sa deje. A nemá strpieť to, že si Čína za svoj národný dôchodok kupuje milosť u demokracií. Je hanbou, že sa v prípade tak hnusných zločinov, ako sa dopúšťajú čínski komunisti na dobrých ľuďoch Falun Gongu, že sa tento postoj riadi pomerne nízkym pravidlom – nerozhodujú hodnoty, ale záujmy… Stojme teda pri dobrých ľuďoch, lebo to sú dobrí ľudia z Falun Gongu. Nezabúdajme na nich a vždy, keď je príležitosť, tak o nich hovorme a pripomínajme ich spravodlivú vec.“

Peter Osuský, bývalý poslanec NR SR (foto: epochtimes.sk)

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby neignorovalo rozsah brutality: „Násilie voči nasledovníkom Falun Gongu je zvlášť veľké a zvlášť brutálne, a preto si aj zaslúži zvlášť veľkú pozornosť a solidaritu zo strany slušných ľudí po celom svete, zo strany demokratických politikov, ktorí nemôžu sa na Čínu pozerať len optikou obchodných vzťahov a ekonomickej spolupráce a ignorovať otázku ľudských práv.“

Ondrej Dostál, poslanec NR SR (SaS) (foto: epochtimes.sk)

Podpora zaznieva aj z Česka

Na 26. výročie prenasledovania upozornili desiatky praktizujúcich Falun Gogu aj v Prahe sviečkovou vigíliou pri Pomníku obetí komunizmu. Happening nazvali „Ktokoľvek bude mať na sebe oblečenie s nápisom Falun Gong, bude zastrelený!“

Praktizujúci Falun Gongu so sviečkami pri Pamätníku obetiam komunizmu. Praha, 18. 7. 2025. (Michal Kováč / Epoch Times)

Pri pomníku zazneli pozdravy od niekoľkých zákonodarcov a známych osobností s vyjadrením nádeje na zlepšenie situácie alebo ukončenie prenasledovania v Číne: od podpredsedníčky Senátu Jitky Seitlovej (ODS), poslankyne Romany Bělohlávkovej (KDU-ČSL), bývalého ministra kultúry Daniela Hermana, vládnej splnomocnenkyne pre ľudské práva Kláry Šimáčkovej Laurenčíkovej, ako aj od Kateřiny Jacques.

Predsedníčka Českej asociácie Falun Gong Veronika Sunová pre Epoch Times zdôraznila : „Čínska komunistická strana nielenže v Číne prenasleduje, mučí a zabíja praktizujúcich Falun Gongu, ale snaží sa ich zastrašovať a vyhrážať sa im aj v zahraničí. Hrozby smerujú aj na zákonodarcov, ktorí podporili Falun Gong, a na divadlá, ktoré hosťujú predstavenia Shen Yun, v ktorých účinkujú práve praktizujúci Falun Gongu. Čínsky režim viedol v Číne rozsiahlu propagandistickú kampaň s cieľom obrátiť verejnú mienku proti Falun Gongu – teraz sa o to isté pokúša aj v západných krajinách.“

Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.

Prečítajte si aj